Дестинация “Силистра” – 8 причини да посетите региона
За мнозина Силистра е непозната част от територията на България. Това се дължи както на отдалечеността ѝ спрямо столицата, така и на липсата на магистрала в тази посока. Районът обаче е обитаван от хилядолетия, които са оставили своя отпечатък и картата със забележителности е доста пъстра. В статията ще откриете 8 причини защо си струва да го посетите.
- Архитектурно–археологическия резерват „Дуросторум – Дръстър – Силистра”
Непосилна задача е да се предаде с няколко думи хилядолетната история на Силистра, която започва с траките през V хил. пр. Хр. През 15 г. градът влиза в рамките на Римската империя като Дуросторум. Какъв ли обрат щеше настъпи в световната история, ако не беше роденият тук римски генерал Флавий Аеций – „Спасителят на Рим“, който през 451 г. спира Атила в битката при Каталаунските поля. През VI в. на сцената се появяват славянските племена, които му дават името Дръстър, а по-късно е включен от кан Аспарух в пределите на българската държава. Объркахте ли се вече? Става по-сложно. След превземането му от византийците през 972 г., градът за кратко е наричан Теодорупол. Между 1070 г. и 1091 г. дори е столица на самостоятелна държава – владее го печенежкият вожд Татуш, който отрича властта на Константинопол. Настоящето и последно засега име Силистра е дадено от османците.
Днес следите от древното минало на града са включени в архитектурно–археологически резерват „Дуросторум – Дръстър – Силистра”, като най-интересната част се намира в Крайдунавския парк. Надвечер мястото е чудесно за вглъбена разходка – меките лъчи на залязващото слънце обливат с течно злато свидетелствата на миналото величие на България, а в съзнанието ми изниква спомен за онзи надпис от колоната на кан Омуртаг: „Нека роденият по-късно, като гледа тези руини, да си спомня за оногова, който ги е направил.“
- Крепост Меджиди табия
Крепостта Меджиди табия се намира на хълм над Силистра и е въплъщение на „германското качество“ – строена е по планове на немския военен инженер Хелмут фон Молтке между 1841 г. и 1853 г. и е най-запазеното укрепление от отбранителната система на Османската империя по нашите земи. Любителите на крепости ще останат доволни.
Името на форта не било избрано случайно – султан Абдул Меджид го посетил по време на изграждането му. Той има формата на шестоъгълник с височина до 8 м. и изиграва важна роля през Кримската война, когато издържа едномесечна руска обсада, както и при Руско-турската война. Сега е част от „100 национални туристически обекта“, но през делничен ден вероятността да го имате само за себе си е голяма.
- Тракийски скални светилища по руслото на река Табан
Река Табан пресъхва към края на XVIII в., но дотогава коритото ѝ вече се е било врязло дълбоко в плодородните черноземи на Добруджа, образувайки живописен каньон с множество пещери и скални формирования. Около XII – V в. пр.Хр. тук се заселва тракийското племе гети и включва тези интересни природни образувания в своята митология. Според археолозите петте открити по река Табан светилища не са свързани с култа към Слънцето, тъй като те не са огрявани директно от слънчевите лъчи, а липсват и изсечени в скалите слънчеви дискове. Поради спецификата на свещените обекти – скални храмове, олтари и подземни галерии – се смята, че тук се е почитал гетският полумитичен лечител, законодател, жрец, цар и бог Залмоксис. Това кара някои да нарекат сухоречието на р. Табан „Свещената долината на Залмоксис“.
Баджалията е централният храм на Тракийският скален култов център по сухоречието на река Табан. Оформен е в голяма естествена пещера, до която се стига по изсечен в скалата тунел, който някога се затварял с дървена порта. Мястото предлага животворно убежище от сипещото огън и жупел августовско слънце и ме изкушава да поостана. Аз обаче не мога да се отърся от мисълта, че гетите са извършвали човешки жертвоприношения, а според учените култът към Залмоксис е жив и до днес и се изразява в практикуваните в региона кукерските фестивали.
- Тракийско скално светилище край с. Войново
Светилището е възникнало около VI в. пр. Хр. и е изоставено през IV в., когато в района започва да се налага християнството. Kултовите практики са се извършвали в труднодостъпна пещера и скален навес, до които днес се стига по метална стълба.
Баджалията и светилището край с. Войново са лесно достъпни, до тях водят хубави черни пътища, има изградени места за отдих с дървени маси и пейки, забелязват се дори няколко ръждясали информационни табели. Опитът за достигане до останалите три светилища се препоръчва само на хора със здрави обувки, дълги крачоли и ръкави, поносимост към ухапвания от комари, чувство за ориентация и не на последно място – желание да страдат.
- Скални манастири по поречието на Суха река
Допреди стотина години Суха река е имала постоянно течение, но поради изсичане на околните гори е пресъхнала в средната и в долната си част. Колонията от скални монашески обители по нейното сухоречие включва 7 манастира и се простира в протежение на около 40 км., като най-южната ѝ точка е при село Хитово, а най-северната – при с. Голеш. Учените датират скалните манастири по Суха река от късната античност и ги определят като едни от най-старите в Европа. Предполага се, че монасите са дошли от Изток в следствие на персийските нашествия в Сирия и Палестина през V-VІ в. За център на монашеския живот по Суха река се приема Гяур евлери, считан за най-големия ранновизантийски скален манастир в България. Да се стигне до него в разгара на жарко и дъждовно лято не е лесна работа – растителността е като наторявана с изкуствени торове и достига голиатски размери, копривата жари ушите, а магарешките бодили дерат и се оплитат в косата.
- Шан кая
Единственият лесно достъпен от скалните манастири по руслото на Суха река е Шан кая. Намира се над язовир Оногур и до него води хубав черен път от едноименното село. Манастирът е изсечен в отвесна скала и представлява галерия с дължина 64 м., свързваща няколко помещения с ниши и прозорци.
- Сандъклар Маара
Скалният манастир „Сандъклар маара“ е най-интересният в групата комплекси по Сухоречието. Изграден е на три етажа в два скачени шахтови отвора. Самото изкачване между етажите по паянтовите дървени стълби е в състояние да накара адреналинът в тялото да забушува, а сърцето да запрепуска като след 200 м. спринт. От последния му етаж обаче се разкрива гледка като от истински „мезонет“, възнаграждаваща усилията на всички, добрали се до тук.
- Крепост Палматис
Разкопките на късноантична и средновековна крепост Палматис, разположена на високо плато край село Оногур, започват едва преди няколко години. Археолозите с изненада откриват най-голямата разннохристиянска базилика у нас – строена е преди 1500 г. по времето на император Юстиниан Велики. Богатата украса на храма с изящно оформени капители вероятно е правена в Мала Азия – доказателство, че в днешните български земи е функционирал важен епископски център, развиващ мащабна мисионерска и богослужебна дейност извън столицата Константинопол. Учените с ентусиазъм обясняват, че в основната част на храма е открит единственият в България синтрон (мястото, където е стоял тронът на епископа и където са се провеждали епископските заседания и събори).
За непрофесионалистите това не значи много – разкопките са в начален етап, реставрация не е правена. От земята се подават основи, високи една педя, наоколо са разхвърляни фрагменти от колони. Мястото все още е само за ентусиасти на тема история. Нужно е въображение, за да видиш не това, което виждаш, а това, което е било, за да си представиш животът, който в кипял тук. Но ако се случи да няма други хора наоколо, а слънцето да клони към залез и силуетът да хвърля дълга сянка по запазената настилка на хилядолетната улица, наведеш се и прокараш пръсти по издълбани в парче счупена колона инициали, току-виж от някъде се разнесъл мирис на тамян, а до ухото достигне потропването на гладиус в скутум и ритмичната стъпка на легионер.
- Биосферен резерват Сребърна
Биосферен резерват Сребърна е разположен на 16 км. западно от Силистра, има площ от около 900 хектара и обхваща езеро Сребърна и териториите около него. Мястото е обявено за резерват през 1948 г., а през 1983 г. влиза в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Сребърна е влажна зона с международно значение и се намира на Виа Понтика – главното миграционно трасе на прелетните птици между Африка и Европа. Неслучайно тук гнездят 221 вида птици, все пак дори и трансконтиненталните пътешественици имат нужда от почивка и спокойно място за отдих.
- Вятърна мелница край с. Белинци (не е в Силистра, но е по път)
Североизточна България винаги е била ветровито място – и в буквалния, и в преносния смисъл, и в миналото над 50 мелници улавяли поривите на силните западни ветрове. В наши дни обаче вятърната мелница до село Белинци е в ролята на „Последния мохикан“ – тя е единствената действаща вятърна мелница в този край на страната и през 1987 г. е обявена за Национален паметник на културата. Въпреки своите 150 години в нея все още може да се види смилане на зърнени култури с два хромела. От изправеният дървен гигант се процежда дъх на старост, пренасящ те в една отдавна отминала епоха, когато по земята са крачели великани. Понеже се добрах до тук след дълго каране с верния си велосипед, асоциацията с Дон Кихот и неговия кон Росинант бе неизбежна.
- Река Дунав
Дунав – най-дългата река в България и втора по дължина в Европа – си е атракция сама по себе си. Наблюдавам как разлялата се на стотици метри водна шир бавно, дори летаргично носи водите си към Черно море. Пропътували са вече почти 2500 км. и сякаш знаят, че няма нужда от бързане – срещата е съвсем близо. Мислите ми сами се насочват към написаното от Норман МакЛийн: „Накрая всички неща се сливат в едно и през него потича река”.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Направих тази тридневна обиколка из силистренския край по покана на хотел Дръстър, Силистра – единственият 5-звезден хотел на река Дунав в България. Ако освен приключения и разглеждане на забележителности обичате и лукса – това е вашето място. Хотелът е кацнал на самият бряг на реката, а наблюдаване на залеза от терасата на ресторанта му и вечеря от прясно уловена риба с чаша охладено местно бяло вино е очаквано добра комбинация.